Padra, Vadodara, Gujarat
GST No. 24APBPH1265A1ZP
Call 07942704830 77% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 500 sq ft
Product Brochure
| Material | Gypsum Board |
| Ceiling Type | Plain |
| Work Material | Plywood |
| Thickness | 12.5 mm |
| Finish Type | Laminate |
| Service Location | Gujarat |
| Panel Size | 1220x1830 mm (4x6 ft) |
| Features | Cove Lighting, Lightweight |
| Brand | Local/Other |
| Finish | Plain (Paintable) |
| Application Area | Auditorium/Studio, Residential, Office, Hospital, Industrial, Commercial |
| Edge Profile | Square Edge |
| Acoustic Properties (NRC) | 0.55 |
| Service Type | Interior Wood Work |
| Service Mode | Offline |
| Service Duration | 3 Days |
We are engaged in offering Interior Wood Work to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
View Complete details
Product Brochure
| Partition Material | HPL Compact Board |
| Material | HPL Compact Board |
| Board Thickness | 12 mm |
| Application Area | Industrial, Office, Hospital, Hotel, School, Airport, Stadium, Mall |
| Built Type | Modular |
| Hardware Material | Nylon |
| Mounting Type | Floor Mounted |
| No Of Cubicles | 1 Cubicle |
| Color | White |
| Surface Finish | Matt |
| Feature | Easily Assembled |
| Door Type | Swing Door |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1000 sq ft
Product Brochure
| Board Thickness | 12.5 mm |
| Thickness | 75 mm |
| Material | Gypsum |
| Partition Height | 3000 mm |
| Board Brand | Sakarni |
| Partition Type | Single Skin |
| Built Type | Panel Build |
| Frame Material | GI |
| Usage/Application | Kiosk |
| Surface Finish | Putty Finish |
| Application Area | Residential, Commercial, School, Industrial, Hospital, Office, Hotel |
| Service Location | PAN india |
| Acoustic Rating | 35 dB |
| Fire Rating | 30 min |
| Country of Origin | Made in India |
75mm Thk Gypsum Board Drywall Partition Installation. For. Offices And comercial. Project. As per your requirement
View Complete details
| Material | PVC |
| Service Mode | Offline |
| Service Location | Gujarat |
| Service Duration | 3 Days |
| Service Type | False Ceiling Service |
View Complete details
| Partition Type | Drywall Partition |
| Frame Material | GI Channel |
| Service Application | Industrial Office, Bank, Co Working, IT Office, BPO Office, Retail Space, Corporate Office |
| Panel Material | Gypsum Board |
| Glass Thickness | 8 mm |
| Service Location | Gujarat |
| Thickness | 75 mm |
| Insulation | Acoustic |
| Work Area | Above 5000 sq ft |
| Partition Features | Fire Resistant |
| Finish Color | Grey |
| Country of Origin | Made in India |
| Service Mode | Offline |
| Service Duration | 3 Days |
| Service Type | Partition Work |
View Complete details
Product Brochure
| Print Theme | 3D Geometric |
| Wallpaper Type | 3D Wallpaper |
| Roll Size | 10 m × 0.53 m |
| Service Location | Gujarat |
| Material | PVC |
| Finish | Matte |
| Application Area | Living Room |
| Washability | Wipe Clean |
| Installation Method | Paste The Paper |
| GSM | 120 gsm |
| Country Of Origin | China |
| Service Mode | Offline |
| Service Duration | 3 Days |
| Service Type | Interior Service |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1000 sq ft
Product Brochure
| Flooring service type | New floor Installation |
| Flooring Type | Sheet |
| Product Series | Deluxe |
| Usage/Application | Residential |
| Thickness | 1 mm |
| Brand | Wonderfloor |
| Material | Vinyl |
| Surface Finish | Matte |
| Minimum Area | 500 sq ft |
| Application Area | School, Hospital, Commercial, Residential, Office, Retail |
| Color | Brown |
| Roll Width | 2 m |
| Roll Length | 25 m |
| Drying Time | 6 hours |
| Feature | Anti Skid, Waterproof, Stain Resistant, Anti Bacterial, Fire Retardant |
| Pattern | Wooden |
| Service Type | PVC Flooring Service |
| Service Duration | 3 Days |
| Service Mode | Offline |
| Made | In India |
We are engaged in offering Wonder Floor PVC Flooring Service to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1000 sq ft
Product Brochure
| Project Type | Office Renovation |
| Min Project Size | 1000-3000 sq ft |
| Service Location | Gujarat |
| Work Scope | Loose Furniture, Carpentry Work, Design And Build, Glass Partition, Modular Furniture, Ceiling And Lighting, Electrical Work |
| Design Style | Contemporary, Corporate, Modern, Minimalist, Industrial |
| Execution Mode | Sub Contractors |
| Billing Model | Per Sq Ft |
| Material Brand | Featherlite |
| Industry Served | Startups, Healthcare, IT And ITES, BPO And KPO |
| Service Type | Turnkey Interior Project Service |
| Mode Of Service | Offline |
| Service Duration | 3 Days |
We are engaged in offering Turnkey Interior Project Service to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
View Complete details
| Service Location | Gujarat |
| Application | Interior Decorator |
| Warranty | 1 Year |
| Service Mode | Offline |
| Service Duration | 3 Days |
| Service Type | Interior Decoration Solutions |
View Complete details
| Service Location | Gujarat |
| Service Duration | 4 Days |
| Service Type | Interior Decoration |
| Service Mode | Offline |
View Complete details
| Service Location | Vadodara |
| Service Mode | Offline |
| Service Type | Residential Interior Designing |
| Service Duration | 4 Days |
| Made | in India |
View Complete details
| Service Location | Vadodara |
| Service Mode | Offline |
| Service Type | Showroom Interior Designing |
| Service Duration | 4 Days |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 500 Square Feet
| Service Location | Gujarat |
| Coverage Area | 500 sqft |
| Mode Of Service | Offline |
| Property Type | Residential Area |
| Application | House and Offices |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1000 sq ft
Product Brochure
| Board Thickness | 9 mm |
| Height | 12 Feet |
| Partition Material | Drywall |
| Material | Cement |
| Partition Height | 3000 mm |
| Partition Type | Full Height |
| Frame Material | GI |
| Board Type | Moisture Resistant |
| Panel Thickness | 75 mm |
| Board Brand | Everest |
| Surface Finish | Painted |
| Insulation | Acoustic, Thermal |
| Application Area | Commercial, Hospital, Residential, Office, Hotel, Institutional, Industrial |
| Color | white |
| Acoustic Rating | 35 dB |
| Fire Rating | 90 min |
| Country of Origin | Made in India |
We are engaged in offering a wide range of Cement Partition Wall to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 500 sq ft
Product Brochure
| Service Type | Installation |
| Ceiling Material | GI |
| Project Type | New Project |
| Application Area | Office, Hotel, Hospital, Industrial, Retail Store, Commercial, Mall, School, Warehouse |
| Service Location | Pan India |
| Service Mode | Offline |
| Thickness | 0.5 mm |
| Surface Treatment | Coated |
| Color | White |
| Load Type | Light Duty |
| Finish Type | Powder Coated |
| Warranty | 1 Year |
| Minimum Area | Up to 500 sq ft |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Etemaad Enterprises |
| Material | Metal |
| Type | Ceiling |
We “Etemaad Enterprises” Manufacturer, Supplier And Service Provider of an extensive array of Gypsum Ceiling Works, Linear Ceiling Work, Ceiling Works, Gypsum Wall Partition Service,Interior Designing Service,etc.
View Complete details