Padra, Vadodara, Gujarat
GST No. 24APBPH1265A1ZP
Call 07942704830 80% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1000 sq ft
Product Brochure
| Panel material | Steel cement |
| Flooring System | Steel Panel Floor, Cementitious Floor, Raised Access Floor, HPL Laminate Floor, Bare Panel Floor, Antistatic Floor |
| Usage/Application | Industrial |
| Size | 600x600x35 mm |
| Material | Steel Panels |
| Application Area | IT Park, Server Room, Commercial, Industrial, Control Room, Data Center |
| Shape | Square |
| Surface Finishing | Matte |
| Panel Size | 600×600 mm |
| Floor Height | 150 mm |
| Service Location Type | Corporate Building |
| Top Finish | HPL Laminate |
| Load Capacity | 10 kN |
| Service Location | Local |
| Warranty | No Warranty |
| Country of Origin | Made in India |
| Service Type | Access Flooring |
| Service Mode | Offline |
| Service Duration | 4 Days |
We are engaged in offering False Flooring Services to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 500 sq ft
Product Brochure
| Service Type | Supply and Install |
| Flooring System | Raised Access Floor, Steel Panel Floor, Antistatic Floor, Bare Panel Floor, HPL Laminate Floor, Cementitious Floor |
| Application Area | Server Room, Data Center, IT Park, Control Room |
| Access Floor Type | Raised Access Floor |
| Usage/Application | Server Room |
| Service Location | Pan India, Within State, Within City, West India, On-Site |
| Panel Size | 600×600 mm |
| Floor Height | 150 mm |
| Material | Steel Panels |
| Size | 600x600x35 mm |
| Shape | Square |
| Surface Finishing | Matte |
| Top Finish | HPL Laminate |
| Load Capacity | 10 kN |
| Service Mode | Labour and Material, AMC, Project Basis, Contract Basis |
| Warranty | No Warranty |
We “Etemaad Enterprises” Manufacturer, Supplier And Service Provider of an extensive array of Gypsum Ceiling Works, Linear Ceiling Work, Ceiling Works, Gypsum Wall Partition Service,Interior Designing Service,etc
View Complete details
Minimum Order Quantity: 500 sq ft
Product Brochure
| Panel size | 600x600 mm |
| Panel material | Steel cement |
| Top finish | HPL laminate |
| Floor height | 150 mm |
| Load rating | 10 kN |
| System type | Bolted stringer |
| Material | Steel Panels |
| Shape | Square |
| Surface Finishing | Matte |
| Usage/Application | Server Room |
| Service Location Type | Corporate Building |
| Application area | Server room, Control room, Bank, Data center, Office |
| Panel thickness | 35 mm |
| Edge trim | Black PVC |
We “Etemaad Enterprises” Manufacturer, Supplier And Service Provider of an extensive array of Gypsum Ceiling Works, Linear Ceiling Work, Ceiling Works, Gypsum Wall Partition Service,Interior Designing Service,etc
.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 500 sq ft
Product Brochure
| Service Type | Supply and Install |
| Flooring System | Steel Panel Floor, Antistatic Floor, Raised Access Floor, Cementitious Floor, HPL Laminate Floor, Bare Panel Floor |
| Application Area | Server Room, Industrial, Data Center, Control Room, IT Park, Commercial |
| Size | 600x600x35 mm |
| Service Location | Pan India, On-Site, Within City, Within State |
| Panel Size | 600×600 mm |
| Floor Height | 150 mm |
| Material Type | Cementitious Panel |
| Material | Steel Panels |
| Shape | Square |
| Surface Finishing | Matte |
| Usage/Application | Server Room |
| Top Finish | HPL Laminate |
| Load Capacity | 10 kN |
| Service Mode | Labour and Material |
| Warranty | No Warranty |
We “Etemaad Enterprises” Manufacturer, Supplier And Service Provider of an extensive array of Gypsum Ceiling Works, Linear Ceiling Work, Ceiling Works, Gypsum Wall Partition Service,Interior Designing Service,etc
View Complete details
Minimum Order Quantity: 500 sq ft
Product Brochure
| Service Type | Supply and Install |
| Flooring System | HPL Laminate Floor, Raised Access Floor, Bare Panel Floor, Antistatic Floor, Steel Panel Floor, Cementitious Floor |
| Application Area | Data Center, Broadcast Studio, IT Park, Industrial, Commercial, Server Room, Control Room, Office, Bank |
| Size | 600x600x35 mm |
| Service Location | Pan India |
| Panel Size | 600×600 mm |
| Floor Height | 300 mm |
| Material | Steel Panels |
| Shape | Square |
| Surface Finishing | Matte |
| Usage/Application | Server Room |
| Top Finish | HPL Laminate |
| Load Capacity | 6 kN |
| Service Mode | Labour and Material |
| Warranty | No Warranty |
We “Etemaad Enterprises” Manufacturer, Supplier And Service Provider of an extensive array of Gypsum Ceiling Works, Linear Ceiling Work, Ceiling Works, Gypsum Wall Partition Service,Interior Designing Service,etc
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1000 sq ft
Product Brochure
| Service Type | Supply and Install |
| Flooring System | Raised Access Floor |
| Application Area | Data Center, Broadcast Studio, Server Room, Industrial, Commercial, Control Room, IT Park |
| Size | 600x600x35 mm |
| Service Location | Pan India |
| Panel Size | 600×600 mm |
| Floor Height | 300 mm |
| Material Type | Cementitious Panel |
| Service Location Type | Commercial Building |
| Top Finish | HPL Laminate |
| Load Capacity | 3 kN |
| Service Mode | Labour and Material, AMC, Contract Basis |
| Warranty | No Warranty |
| Country of Origin | Made in India |
| 600x600x35mm | 15kg |
We “Etemaad Enterprises” Manufacturer, Supplier And Service Provider of an extensive array of Gypsum Ceiling Works, Linear Ceiling Work, Ceiling Works, Gypsum Wall Partition Service,Interior Designing Service,etc
View Complete details
Minimum Order Quantity: 500 sq ft
Product Brochure
| Panel size | 600x600 mm |
| Material | Steel |
| Panel material | Steel cement |
| Top finish | HPL laminate |
| Usage/Application | Server Rooms |
| Floor height | 300 mm |
| Load rating | 3 kN |
| System type | Bolted stringer |
| Shape | Square |
| Application area | Control room, Clean room, Data center, Office, Server room, Bank |
| Panel thickness | 35 mm |
| Features | Fireproof, Anti-Skidding, Waterproof |
| Edge trim | Black PVC |
| Size | 60 x 60 cm |
We are engaged in offering Unitile Raised Access Floorings to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1000 sq ft
Product Brochure
| Service Type | Supply and Installation |
| Material Type | HPL |
| Flooring Type | Raised Access Floor |
| Usage/Application | Server Room |
| Thickness | 35 mm |
| Material | Steel |
| Service Duration | 5 days |
| Service Location | Pan India |
| Size | 300 mm |
| Finish | HPL |
| Brand | Unitile |
| Installer Experience | 5+ years in raised flooring |
| As per your request | 14 kg |
Raised access flooring for server room, And battery room for easy access to work and More flexibility
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1000 sq ft
Product Brochure
| Service Type | Supply and Install |
| Flooring System | Raised Access Floor |
| Application Area | Server Room, Control Room, Industrial, IT Park, Data Center |
| Size | 600x600x35 mm |
| Service Location | On-Site, West India, Within State, Within City |
| Panel Size | 600×600 mm |
| Floor Height | 300 mm |
| Material Type | Cementitious Panel |
| Material | Steel Panels |
| Shape | Square |
| Surface Finishing | Matte |
| Usage/Application | Server Room |
| Top Finish | HPL Laminate |
| Load Capacity | 10 kN |
| Service Mode | Labour and Material |
| Warranty | No Warranty |
We “Etemaad Enterprises” Manufacturer, Supplier And Service Provider of an extensive array of Gypsum Ceiling Works, Linear Ceiling Work, Ceiling Works, Gypsum Wall Partition Service,Interior Designing Service,etc
View Complete details