Padra, Vadodara, Gujarat
GST No. 24APBPH1265A1ZP
Call 07942704830 77% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 500 sq ft
Product Brochure
| Panel Width | 84C |
| Material | Metal |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Panel Length | 3600 mm |
| Panel Type | Recessed |
| Surface Treatment | Galvanised |
| Application Area | Mall, Lobby, Airport, Corridor, Office, Exterior Soffit, Showroom, Metro Station |
| Color | Off White |
| Perforation | Non Perforated |
| Acoustic Backing | Without Fleece |
| Installation System | Suspended |
| Brand | Etemaad Enterprises |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Finish | Polished |
As per the requirements of the patrons, we are presenting the best quality array of Linear False Ceilings to our prestigious clients. This ceiling service is available with various options. Moreover, we believe in offering complete satisfaction to the clients and for this, we provide ceiling service as per client need.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 500 sq ft
Product Brochure
| Panel Material | uPVC |
| Perforation Type | Slotted |
| Panel Width | 300 mm |
| Panel Finish | Wood Grain |
| Application Area | Eaves Soffit, Canopy Soffit, Corridor Soffit, Balcony Soffit |
| Panel Thickness | 12 mm |
| Usage/Application | Residential |
| Color | Brown |
| Material | PVC |
| Thickness | 1 mm |
| Joining Type | Tongue And Groove |
| Is It Water Proof | Water Proof |
| Color Family | Wood Shade |
| Fire Performance | Class A2 |
| Type | Concealed Grid |
| Surface Treatment | Coated |
We are engaged in offering Soffit Ceiling Panel to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
We “Etemaad Enterprises” Manufacturer, Supplier And Service Provider of an extensive array of Gypsum Ceiling Works, Linear Ceiling Work, Ceiling Works, Gypsum Wall Partition Service,Interior Designing Service,etc
View Complete details
Minimum Order Quantity: 500 sq ft
Product Brochure
| Service Type | Repair, Installation, Design & Build, Renovation, AMC, Inspection |
| Material | Metal |
| Ceiling Material | GI |
| Project Type | New Project |
| Thickness | 0.5 mm |
| Dimensions | 600x600 mm |
| Application Area | School, Hospital, Office, Commercial, Mall, Hotel, Retail Store, Residential, Warehouse, Industrial |
| Service Location | On Site |
| Service Mode | Offline, Online Support |
| Surface Treatment | Galvanised |
| Color | Off White |
| Load Type | Light Duty |
| Finish Type | Powder Coated |
| Warranty | 2 Year |
| Minimum Area | Above 5000 sq ft |
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | Square |
| Weight | 2 kg. |
We are engaged in offering Expanded Metal False Ceiling Panel to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 500 sq ft
Product Brochure
| Metal Type | GI Steel |
| Material | Aluminium |
| Panel Type | Linear |
| Panel Size | 300×1200 mm |
| Service Location Type | Commercial Building |
| Perforation | Plain |
| Size | 595 mm x 595 mm |
| Coating | Powder Coated |
| Color | Off White |
| Edge Detail | Bevelled |
| Application Area | Mall, Office, Airport, Industrial, Metro Station, Hospital |
| Country of Origin | Made in India |
| Panel Thickness | 0.5 mm |
| Thickness | 12 mm |
This ceiling is precisely processed using finer grade material and contemporary technology, widely used at numerous places for enhancing the beauty of interiors. Furthermore, our products are tested agains t different parameters under the supervision of quality examiners to deliver the faultless range at clients' end.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1000 sq ft
Product Brochure
| Board Type | Grid Tile (2x2) |
| Material | Gypsum |
| Board Thickness | 6 mm |
| Ceiling Application | Retail, School, Hospital, Hotel, Industrial, Commercial, Office |
| Service Type | With Installation |
| Type of Ceiling Provided | Suspended Ceiling |
| Brand | Gyproc |
| Usage/Application | Construction |
| Board Brand | Gyproc |
| Size | 2 ft x 2 ft |
| Surface Finish | PVC Laminated |
| Edge Profile | Square Edge |
| Service Mode | On Site |
| Thickness | 8 mm |
| Features | Sound Proof, Fire Resistant, Water Resistant, Lightweight, Termite Resistant, Eco Friendly |
| Service Location | Pan India |
| Fire Rating | 60 minutes |
| Work Area | Above 5000 sq ft |
| Frame Material | GI Channel |
| Service | Gujarat |
| MOQ | 1000 sq ft |
We “Etemaad Enterprises” Manufacturer, Supplier And Service Provider of an extensive array of Gypsum Ceiling Works, Linear Ceiling Work, Ceiling Works, Gypsum Wall Partition Service,Interior Designing Service,etc
View Complete details
Minimum Order Quantity: 500 sq ft
Product Brochure
| Ceiling Type | Metal Tile |
| Service Type | New Installation |
| Ceiling Material | GI |
| Grid Material | GI |
| Project Type | New Project |
| Area Size | Above 2000 sq ft |
| Thickness | 4 mm |
| Application Area | School, Banquet Hall, Warehouse, Retail Showroom, Hotel, Restaurant, Residential, Hospital, Office, Industrial |
| Tile Size | 595 x 595 mm |
| Material | GI Grid |
| Location | Pan India |
| Service Location | Within State |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Service Mode | On Site |
| Load Type | Light Duty |
| Finish Type | Powder Coated |
| Service Duration | 7-15 Days |
| Brand Used | Armstrong |
| Warranty | No Warranty |
| Ceiling Height | Up to 3 m |
| Minimum Area | Above 5000 sq ft |
| Minimum Order Area | 100 sq ft |
| Type | False Ceiling |
| Usage/Application | Celiling |
| Country of Origin | Made in India |
We are engaged in offering a wide range of False Ceiling to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1000 sq ft
Product Brochure
| Board Thickness | 12.5 mm |
| Board Size | 1219x1829 mm |
| Edge Type | Square Edge |
| Application Area | Hospital, Hotel, School, Residential, Commercial, Industrial |
| Ceiling Type | Drywall Ceiling |
| Thickness | 12 mm |
| Surface Finish | Paper Faced |
| Color | Ivory |
| Edge Detail | Plain |
| Installation System | Gyproc Gypframe |
Gyproc ceiling is a false ceiling system made from gypsum plasterboards (a brand of Saint-Gobain) attached to a metal frame, offering benefits like a seamless finish, thermal insulation, and fire resistance.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1000 sq ft
Product Brochure
| Wood Type | Engineered Wood |
| SPC Type | Click Lock |
| Thickness | 4 mm |
| Finish | Matte |
| Wear Layer | 0.4 mm |
| Plank Size | 1220x150 mm |
| Surface Pattern | Single Strip |
| Underlay | Without Underlay |
| Material | Teak Wood |
| Application Area | Hotel, Residential, Commercial, Sports Floor, Office |
| Color | Gray |
| Usage | Office, Residential, Retail, Light Commercial |
| Installation Method | Click Lock |
| Design | Wood |
| Edge Type | Bevel Edge |
| Warranty | 5 Year |
| Wood Flooring Type | Birch Flooring, Oak Flooring, Teak Flooring |
| Surface Finish | Matte |
| Usage Room | Bedroom, Retail Area, Living Room, Hallway, Gym |
| With Waterproofing | Yes |
We are engaged in offering a wide range of Spc Flooring to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
View Complete details
| Material | Stainless Steel |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Manufacturing Technique | Hot Rolled |
| Material Grade | SS304 |
| Usage/Application | Construction |
| Brand | M S Decorators |
| Technique | Hot Rolled |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 500 sq ft
Product Brochure
| Material | Polymer |
| Panel Thickness | 12 mm |
| Tile Size | 300×3050mm |
| Surface Finish | Matte |
| Color | Brown |
| Application Area | Hospital, Industrial, Office, Residential, Retail, School, Hotel |
| Edge Type | Concealed |
| Fire Rating | Class A |
| Light Reflectance | 0.9 |
| Brand | Vox |
| Thickness | 2.5 mm |
| Dimensions | 1 x 9 Feet |
| Type | Concealed Grid |
| Edge Profile | Square Edge |
| Durability | 5+ Years |
We are engaged in offering Vox Ceiling Panels to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1000 sq ft
Product Brochure
| Board Thickness | 12.5 mm |
| Thickness | 12 mm |
| System Type | Drywall Ceiling |
| Board Size | 1220×2440 mm |
| Application Area | Office, Bedroom, School, Hospital, Living Room, Retail |
| Acoustic NRC | 0.5 |
| Edge Profile | Tapered Edge |
| Finish Type | Ready For Paint |
| Brand | Gyproc |
Gyproc (gypsum board) ceilings are a popular choice for modern interiors, offering a range of aesthetic and functional benefits such as thermal and sound insulation, as well as fire protection. They are versatile and can be molded into various shapes and patterns to enhance the look of any room.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1000 sq ft
Product Brochure
| Grid Type | Standard T-Bar |
| Tile Size Compatibility | 600x600 mm (2x2 ft) |
| Coating | Pre Painted |
| Grid Material | PVC Laminated Gypsum Board |
| Grid Face Width | 8mm |
| Brand | Diamond |
| Main Tee Length | 3000 mm (10 ft) |
| Grid Thickness | 0.30 mm |
| Material | GI |
| Compatible Tile Material | Gypsum |
A grid ceiling, also known as a suspended or drop ceiling, consists of a metal framework of interconnected T-shaped profiles suspended from the main structural ceiling, into which lightweight panels or tiles are placed. It is widely used in both commercial and residential spaces for its practicality, ease of installation, and aesthetic flexibility.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1000 sq ft
| Tile Thickness | 12 mm |
| Tile Size | 595×595 mm |
| Surface Finish | Textured |
| Acoustic NRC | 0.7 |
| Edge Detail | Tegular |
| Application Area | Office |
View Complete details