Padra, Vadodara, Gujarat
GST No. 24APBPH1265A1ZP
Call 07942704830 80% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 400 sq ft
Product Brochure
| System type | HPL top |
| Flooring System | HPL Laminate Floor, Antistatic Floor, Bare Panel Floor, Raised Access Floor, Cementitious Floor, Steel Panel Floor |
| Load rating | 10 kN |
| Understructure | Stringer type |
| Material Type | Cementitious Panel |
| Material | Steel Panels |
| Size | 600x600x35 mm |
| Application Area | Server Room, Commercial, IT Park, Office, Data Center, Control Room, Industrial, Bank |
| Panel Size | 600×600 mm |
| Floor Height | 300 mm |
| Top Finish | HPL Laminate |
| Load Capacity | 10 kN |
| Panel core | Cement core |
| Service Location | Metro Cities |
| Warranty | No Warranty |
| Service Type | Access Floor |
| Service Mode | Offline |
| Made | In India |
| Service Duration | 3 Days |
We are engaged in offering Raised Access Flooring Services to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 500 sq ft
Product Brochure
| Service Type | Supply and Install |
| Flooring System | Raised Access Floor, Cementitious Floor, HPL Laminate Floor, Antistatic Floor, Steel Panel Floor |
| Application Area | Bank, Server Room, Control Room, Data Center, Industrial, IT Park, Commercial |
| Service Location | Pan India, On-Site |
| Panel Size | 600×600 mm |
| Floor Height | 300 mm |
| Material | Steel Panels |
| Material Type | Cementitious Panel |
| Shape | Square |
| Usage/Application | Server Room |
| Service Location Type | Corporate Building |
| Top Finish | HPL Laminate |
| Load Capacity | 5 kN |
| Service Mode | Labour and Material |
| Warranty | No Warranty |
We “Etemaad Enterprises” Manufacturer, Supplier And Service Provider of an extensive array of Gypsum Ceiling Works, Linear Ceiling Work, Ceiling Works, Gypsum Wall Partition Service,Interior Designing Service,etc
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1000 sq ft
Product Brochure
| Service Type | Supply and Install |
| Flooring Type | Access Flooring |
| Flooring System | Steel Panel Floor, Bare Panel Floor, Antistatic Floor, HPL Laminate Floor, Raised Access Floor, Cementitious Floor |
| Application Area | Broadcast Studio, Industrial, Server Room, Control Room, Commercial, Data Center, IT Park |
| Usage/Application | Server Room |
| Material | Steel Panels |
| Thickness | 35 mm |
| Service Location | West India, Within State, On-Site, Within City, Pan India |
| Panel Size | 600×600 mm |
| Service Duration | 5 days |
| Floor Height | 150 mm |
| Material Type | Cementitious Panel |
| Shape | Square |
| Size | 600x600x35 mm |
| Surface Finishing | Matte |
| Top Finish | HPL Laminate |
| Load Capacity | 10 kN |
| Finish | Matte |
| Service Mode | Labour and Material |
| Brand | Unitile |
| Warranty | No Warranty |
| Installer Experience | 5+ years in raised flooring |
We “Etemaad Enterprises” Manufacturer, Supplier And Service Provider of an extensive array of Gypsum Ceiling Works, Linear Ceiling Work, Ceiling Works, Gypsum Wall Partition Service,Interior Designing Service,etc
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1000 sq ft
Product Brochure
| Panel size | 600x600 mm |
| Material | Steel Panels |
| Panel material | Steel cement |
| Top finish | HPL laminate |
| Size | 600x600x35 mm |
| Floor height | 300 mm |
| Load rating | 3 kN |
| System type | Bolted stringer |
| Material Type | Raised Access |
| Shape | Square |
| Surface Finishing | Matte |
| Usage/Application | Server Room |
| Application area | Server room, Data center, Clean room, Control room, Office |
| Panel thickness | 35 mm |
| Edge trim | Black PVC |
We “Etemaad Enterprises” Manufacturer, Supplier And Service Provider of an extensive array of Gypsum Ceiling Works, Linear Ceiling Work, Ceiling Works, Gypsum Wall Partition Service,Interior Designing Service,etc
.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 500 sq ft
Product Brochure
| Service Type | Supply and Install |
| Flooring System | Antistatic Floor, HPL Laminate Floor, Raised Access Floor, Cementitious Floor, Steel Panel Floor |
| Application Area | Industrial, Control Room, Data Center, IT Park, Bank, Server Room |
| Size | 600x600x35 mm |
| Service Location | Pan India, East India, Within City, West India, On-Site, South India, Within State, North India |
| Panel Size | 600×600 mm |
| Floor Height | 300 mm |
| Material | Concrete Panels |
| Shape | Square |
| Surface Finishing | Matte |
| Usage/Application | Server Room |
| Top Finish | HPL Laminate |
| Load Capacity | 10 kN |
| Service Mode | Labour and Material, Project Basis, Contract Basis, Labour Only, AMC |
| Warranty | No Warranty |
We “Etemaad Enterprises” Manufacturer, Supplier And Service Provider of an extensive array of Gypsum Ceiling Works, Linear Ceiling Work, Ceiling Works, Gypsum Wall Partition Service,Interior Designing Service,etc
View Complete details
Minimum Order Quantity: 500 sq ft
Product Brochure
| Service Type | Supply and Install |
| Panel material | Steel cement |
| Flooring System | Raised Access Floor |
| Load rating | 10 kN |
| System type | Bolted stringer |
| Panel size | 600x600 mm |
| Top finish | HPL laminate |
| Floor height | 300 mm |
| Application area | Data center, Server room, Control room, BPO, Office |
| Panel thickness | 35 mm |
| Edge trim | Black PVC |
False flooring, also known as raised access flooring, is an elevated structural floor installed over a subfloor (typically concrete) to create a hidden void for electrical, mechanical, and HVAC services. This modular system is primarily used in data centers, server rooms, and modern offices to manage complex cabling and cooling infrastructure.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 500 sq ft
Product Brochure
| Service Type | Supply and Install |
| Flooring System | Steel Panel Floor, Antistatic Floor, Cementitious Floor, HPL Laminate Floor, Raised Access Floor, Bare Panel Floor |
| Application Area | Server Room, Commercial, Control Room, Data Center, Industrial, IT Park |
| Size | 600x600x35 mm |
| Service Location | West India, Within State, On-Site, Within City |
| Panel Size | 600×600 mm |
| Floor Height | 150 mm |
| Material Type | Cementitious Panel |
| Material | Concrete Panels |
| Shape | Square |
| Surface Finishing | Gloss |
| Usage/Application | Server Room |
| Top Finish | HPL Laminate |
| Load Capacity | 10 kN |
| Service Mode | Contract Basis, AMC, Labour and Material |
| Warranty | No Warranty |
We “Etemaad Enterprises” Manufacturer, Supplier And Service Provider of an extensive array of Gypsum Ceiling Works, Linear Ceiling Work, Ceiling Works, Gypsum Wall Partition Service,Interior Designing Service,etc
View Complete details
Minimum Order Quantity: 500 sq ft
Product Brochure
| Service Type | Supply and Install |
| Material | Steel Panels |
| Flooring System | Raised Access Floor |
| Application Area | Server Room, Commercial, Bank, IT Park, Office, Data Center, Control Room, Industrial |
| Size | 600x600x35 mm |
| Service Location | Pan India, On-Site |
| Panel Size | 600×600 mm |
| Floor Height | 300 mm |
| Material Type | Cementitious Panel |
| Shape | Square |
| Surface Finishing | Matte |
| Usage/Application | Server Room |
| Top Finish | HPL Laminate |
| Load Capacity | 3 kN |
| Service Mode | Labour and Material |
| Warranty | 1 Year |
We “Etemaad Enterprises” Manufacturer, Supplier And Service Provider of an extensive array of Gypsum Ceiling Works, Linear Ceiling Work, Ceiling Works, Gypsum Wall Partition Service,Interior Designing Service,etc
View Complete details