Padra, Vadodara, Gujarat
GST No. 24APBPH1265A1ZP
Call 07942704830 77% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1000 sq ft
Product Brochure
| Metal Type | GI Steel |
| Material | GI |
| Panel Thickness | 0.5 mm |
| Panel Type | Linear |
| Thickness | 0.5 mm |
| Panel Size | 84c |
| Perforation | Plain |
| Coating | Powder Coated |
| Surface Treatment | Coated |
| Type | Concealed Grid |
| Color | White |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Brand | Gyproc |
| Edge Detail | Bevelled |
| Edge Profile | Square Edge |
| Application Area | Hospital, Metro Station, Office, Mall, Industrial, Airport |
| Provide Installation | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
We “Etemaad Enterprises” Manufacturer, Supplier And Service Provider of an extensive array of Gypsum Ceiling Works, Linear Ceiling Work, Ceiling Works, Gypsum Wall Partition Service,Interior Designing Service,etc.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1000 sq ft
Product Brochure
| Tile Size | 595 x 595 mm |
| Panel Thickness | 8 mm |
| Edge Type | Square |
| Material | Gypsum |
| Surface Finish | Sand Finish |
| Application Area | Commercial, School, Retail, Hospital, Industrial, Office |
| Thickness | 8 mm |
| NRC Rating | 0.7 |
| Fire Rating | Class A |
| Grid Size | 24 mm |
| Brand Series | Ultima |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Etemaad Enterprises |
| Type | Ceiling |
We “Etemaad Enterprises” Manufacturer, Supplier And Service Provider of an extensive array of Gypsum Ceiling Works, Linear Ceiling Work, Ceiling Works, Gypsum Wall Partition Service,Interior Designing Service,etc.
View Complete details