Padra, Vadodara, Gujarat
GST No. 24APBPH1265A1ZP
Call 07942704830 77% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1000 sq ft
Product Brochure
| Panel size | 600x600 mm |
| Panel material | Steel cement |
| Top finish | HPL laminate |
| Floor height | 300 mm |
| Load rating | 3 kN |
| System type | Bolted stringer |
| Application area | Control room, Server room, Data center |
| Panel thickness | 35 mm |
| Edge trim | Black PVC |
False flooring, also known as raised access flooring, is a system that creates an elevated structural floor above a solid substrate (usually concrete). This creates a hidden void used primarily for managing complex cabling, electrical wiring, and HVAC ducts.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 500 sq ft
Product Brochure
| Service Type | Supply and Install |
| Floor type | Antistatic tile |
| Flooring System | Antistatic Floor, Steel Panel Floor, Bare Panel Floor, Cementitious Floor, HPL Laminate Floor, Raised Access Floor |
| Panel material | Steel cement |
| Thickness | 2 mm |
| Service Location | Within State, On-Site, Pan India, West India, Within City |
| Resistance range | 10^4-10^6 ohm |
| Finish | Matte |
| Load rating | 10 kN |
| Grounding kit | Included |
| System type | Bolted stringer |
| Panel size | 600x600 mm |
| Top finish | HPL laminate |
| Floor height | 300 mm |
| Application area | Office, Control room, Data center, Server room |
| Load Capacity | 10 kN |
| Panel thickness | 35 mm |
| Service Mode | Labour and Material |
| Edge trim | Black PVC |
| Warranty | No Warranty |
False flooring, also known as raised access flooring, is an elevated structural floor installed over a subfloor (typically concrete) to create a hidden void for electrical, mechanical, and HVAC services. This modular system is primarily used in data centers, server rooms, and modern offices to manage complex cabling and cooling infrastructure.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 500 sq ft
Product Brochure
| Panel size | 600x600 mm |
| Panel material | Wood core |
| Top finish | HPL laminate |
| Floor height | 300 mm |
| Load rating | 10 kN |
| System type | Bolted stringer |
| Application area | Data center, Control room, Office, Server room |
| Panel thickness | 35 mm |
| Edge trim | Black PVC |
Data Centers & Server Rooms: Facilitates under-floor air distribution for cooling and organizes massive cable runs.
Modern Offices: Allows for flexible desk layouts as power and data outlets can be moved easily by lifting tiles.
Maintenance: Provides instant access to underground utilities without damaging the floor structure.
View Complete details