Padra, Vadodara, Gujarat
GST No. 24APBPH1265A1ZP
Call 07942704830 77% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 500 sq ft
Product Brochure
| Material | GI |
| Metal Type | GI |
| Thickness | 0.5 mm |
| Sheet Thickness | 0.5 mm |
| Profile Type | Plain |
| Coating Type | Powder Coated |
| Width | 600 mm |
| Sheet Width | 600 mm |
| Length | Custom Cut |
| Sheet Length | Custom Cut |
| Service Location | Gujarat |
| Application Area | Facade, Industrial Shed, Wall, Soffit, Warehouse |
| Surface Finish | Matte |
| Insulation | Single Skin |
| Service Duration | 4 Days |
| Service Mode | Offline |
| Service Type | Pipeline Cladding Service |
| Made | In India |
Our rapidly growing organization is engaged in offering Pipeline Cladding Service. This service is highly admired by our clients for its timely completion of undertaken projects and reliability. The offered service is conducted with the help of advanced machines and modern tools. Customers can avail this service from us in customized options as per their requirements.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1000 Square Feet
Product Brochure
| Cladding Material | Metal Sheet |
| Service Location | Gujarat |
| Application Area | Exterior walls, Commercial building, Balcony, Residential building, Industrial building |
| Cladding Material Brand | Alstrong |
| Minimum Project Area | 1001–5000 sq ft |
| Building Type | Institutional, Industrial, Commercial, Residential, Hospitality |
| Service Warranty | Above 5 years |
| Payment Terms | Advance |
| Service Mode | Offline |
| Service Type | Louvers Cladding Service |
| Service Duration | 4 Days |
| Made | Pan India |
Being a leading name in the industry, we bring forth U Shaped Louvers Cladding Service which is commonly used for all kinds of roofing purposes. As this sheet comprises enhanced flexible strength, this can be curved and bent without difficulty into simple shapes and can be utilized in the desired manner. Moreover, our enterprise has garnered tremendous client appreciation for our qualitative approach and timely delivery at highly cost-effective prices.
View Complete details
| Usage/Application | House |
| Material | Steel |
| Service Location | Gujarat |
| Service Type | Metal Cladding Service |
| Service Mode | Offline |
| Service Duration | 4 Days |
We are involved in presenting an exclusive range of Metal Cladding Service. We offer weather louvers taking utmost care of client’s specifications. These services are rendered by skilled personnel. Apart from this, these weather louvers services are rendered at reasonable prices with us.
View Complete details